AK6E-058C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AK6E-058C
AK6E-058C
Part Number
AK6E-058C
Description
TVS DIODE 58VWM 110VC AXIAL
Data sheet
AK6E-058C.pdf
Delivery Services
AK6E-058C
Comments
    AK6E-058C Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)64V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp110V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V