AK6E-076C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AK6E-076C
AK6E-076C
Part Number
AK6E-076C
Description
TVS DIODE 76VWM 140VC AXIAL
Data sheet
AK6E-076C.pdf
Delivery Services
AK6E-076C
Comments
    AK6E-076C Specifications
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)85V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp140V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V