AK6E-275C
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AK6E-275C
AK6E-275C
Part Number
AK6E-275C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Description
TVS DIODE 275VWM 435VC AXIAL
Data sheet
AK6E-275C.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
AK6E-275C
Comments
    AK6E-275C Specifications
    SeriesAK6E
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageAxial
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)300V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp435V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)275V