AQ22-01FTG
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
AQ22-01FTG
AQ22-01FTG
Part Number
AQ22-01FTG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC SOD323
Data sheet
AQ22-01FTG.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
AQ22-01FTG
Comments
    AQ22-01FTG Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Power - Peak Pulse950W
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency160pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-323
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)23V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V (Typ)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)27A (8/20µs)