BZW04-102-E3/54
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
BZW04-102-E3/54
BZW04-102-E3/54
Part Number
BZW04-102-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AL
Data sheet
BZW04-102-E3/54.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
BZW04-102-E3/54
Comments
    BZW04-102-E3/54 Specifications
    SeriesTransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)114V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp165V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)102V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.4A