BZW04-171B-E3/54
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
BZW04-171B-E3/54
BZW04-171B-E3/54
Part Number
BZW04-171B-E3/54
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Data sheet
BZW04-171B-E3/54.pdf
Delivery Services
BZW04-171B-E3/54
Comments
    BZW04-171B-E3/54 Specifications
    SeriesTransZorb®
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)190V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp274V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)171V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.5A