BZW04-5V8HE3/73
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
BZW04-5V8HE3/73
BZW04-5V8HE3/73
Part Number
BZW04-5V8HE3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AL
Data sheet
BZW04-5V8HE3/73.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
BZW04-5V8HE3/73
Comments
    BZW04-5V8HE3/73 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)6.45V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)38A