CDNBS16-T12
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
CDNBS16-T12
CDNBS16-T12
Part Number
CDNBS16-T12
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
TVS DIODE 12VWM 33VC 16SOIC
Data sheet
CDNBS16-T12.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
CDNBS16-T12
Comments
    CDNBS16-T12 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency15pF @ 1MHz
    Supplier Device Package16-SOIC
    Unidirectional Channels8
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)21A (8/20µs)