CDNBS16-T15
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
CDNBS16-T15
CDNBS16-T15
Part Number
CDNBS16-T15
Manufacturer
Bourns Inc.
Description
TVS DIODE 15VWM 39VC 16SOIC
Data sheet
CDNBS16-T15.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
CDNBS16-T15
Comments
    CDNBS16-T15 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency15pF @ 1MHz
    Supplier Device Package16-SOIC
    Unidirectional Channels8
    Voltage - Breakdown (Min)16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp39V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)