CDNBS16-T24
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
CDNBS16-T24
CDNBS16-T24
Part Number
CDNBS16-T24
Description
TVS DIODE 24VWM 57VC 16SOIC
Data sheet
CDNBS16-T24.pdf
Delivery Services
CDNBS16-T24
Comments
    CDNBS16-T24 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency15pF @ 1MHz
    Supplier Device Package16-SOIC
    Unidirectional Channels8
    Voltage - Breakdown (Min)26.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp57V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)10A (8/20µs)