CDNBS16-T36
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
CDNBS16-T36
CDNBS16-T36
Part Number
CDNBS16-T36
Description
TVS DIODE 36VWM 72VC 16SOIC
Data sheet
CDNBS16-T36.pdf
Delivery Services
CDNBS16-T36
Comments
    CDNBS16-T36 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency15pF @ 1MHz
    Supplier Device Package16-SOIC
    Unidirectional Channels8
    Voltage - Breakdown (Min)40V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A (8/20µs)