D18V0S1U3LP20-7
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
D18V0S1U3LP20-7
D18V0S1U3LP20-7
Part Number
D18V0S1U3LP20-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 18VWM 29.1VC 3DFN
Data sheet
D18V0S1U3LP20-7.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
D18V0S1U3LP20-7
Comments
    D18V0S1U3LP20-7 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case3-UDFN Exposed Pad
    Power - Peak Pulse4000W (4kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageU-DFN2020-3 (Type C)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)20V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp29.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A