D3V3L1B2LP3-7
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
D3V3L1B2LP3-7
D3V3L1B2LP3-7
Part Number
D3V3L1B2LP3-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8VC DFN0603-2
Data sheet
D3V3L1B2LP3-7.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
D3V3L1B2LP3-7
Comments
    D3V3L1B2LP3-7 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse96W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency28pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageX3-DFN0603-2
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)3.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12A (8/20µs)