GG0201052R542P
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
GG0201052R542P
GG0201052R542P
Part Number
GG0201052R542P
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
DIODE 5VDC, 0201, 2.5PF
Data sheet
GG0201052R542P.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
GG0201052R542P
Comments
    GG0201052R542P Specifications
    SeriesGiGUARD
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsEthernet, HDMI, USB
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse46W
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package0201
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)6.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A