GG0402050R3C2P.pdf
| Series | GiGUARD |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Power - Peak Pulse | 46W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | 0.3pF @ 1MHz |
| Supplier Device Package | 0402 (1005 Metric) |
| Unidirectional Channels | - |
| Voltage - Breakdown (Min) | 7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 15.5V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 3A (8/20µs) |