JAN1N5642A/TR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
JAN1N5642A/TR
JAN1N5642A/TR
Part Number
JAN1N5642A/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO13
Data sheet
JAN1N5642A/TR.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
JAN1N5642A/TR
Comments
    JAN1N5642A/TR Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500/500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-13
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-13 (DO-202AA)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)22.8V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp33.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)20.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)45A