M1.5KE250CAE3
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
M1.5KE250CAE3
M1.5KE250CAE3
Part Number
M1.5KE250CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC CASE-1
Data sheet
M1.5KE250CAE3.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
M1.5KE250CAE3
Comments
    M1.5KE250CAE3 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageCASE-1
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)237V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp344V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)214V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A