M5KP48CAE3
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
M5KP48CAE3
M5KP48CAE3
Part Number
M5KP48CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AR
Data sheet
M5KP48CAE3.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
M5KP48CAE3
Comments
    M5KP48CAE3 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-204AR, Axial
    Power - Peak Pulse5000W (5kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-204AR
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)53.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)65A