MAPLAD30KP180CAE3
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
MAPLAD30KP180CAE3
MAPLAD30KP180CAE3
Part Number
MAPLAD30KP180CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 180VWM 291VC PLAD
Data sheet
MAPLAD30KP180CAE3.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
MAPLAD30KP180CAE3
Comments
    MAPLAD30KP180CAE3 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseNonstandard SMD
    Power - Peak Pulse30000W (30kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackagePLAD
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)200V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp291V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)104A