MAPLAD30KP26CA
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
MAPLAD30KP26CA
MAPLAD30KP26CA
Part Number
MAPLAD30KP26CA
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 26VWM 43VC PLAD
Data sheet
MAPLAD30KP26CA.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
MAPLAD30KP26CA
Comments
    MAPLAD30KP26CA Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseNonstandard SMD
    Power - Peak Pulse30000W (30kW)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackagePLAD
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp43V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)696A