MSMBJSAC50E3
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
MSMBJSAC50E3
MSMBJSAC50E3
Part Number
MSMBJSAC50E3
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 50VWM 88VC SMBJ
Data sheet
MSMBJSAC50E3.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
MSMBJSAC50E3
Comments
    MSMBJSAC50E3 Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AA, SMB
    Power - Peak Pulse500W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency30pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSMBJ (DO-214AA)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)55.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp88V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)50V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A