MSMLJ15A
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
MSMLJ15A
MSMLJ15A
Part Number
MSMLJ15A
Manufacturer
Microchip Technology
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AB
Data sheet
MSMLJ15A.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
MSMLJ15A
Comments
    MSMLJ15A Specifications
    SeriesMilitary, MIL-PRF-19500
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)16.7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A