MSMLJ40CAE3
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
MSMLJ40CAE3
MSMLJ40CAE3
Part Number
MSMLJ40CAE3
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AB
Data sheet
MSMLJ40CAE3.pdf
Delivery Services
MSMLJ40CAE3
Comments
    MSMLJ40CAE3 Specifications
    Package / CaseDO-214AB, SMC
    Power - Peak Pulse3000W (3kW)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-214AB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)44.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.4A