NS6A12AT3G
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
NS6A12AT3G
NS6A12AT3G
Part Number
NS6A12AT3G
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 12VWM 31VC SMA
Data sheet
NS6A12AT3G.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
NS6A12AT3G
Comments
    NS6A12AT3G Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusObsolete
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseDO-214AC, SMA
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSMA
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)13.3V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp31V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A