P4KE540A-E3/73
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
P4KE540A-E3/73
P4KE540A-E3/73
Part Number
P4KE540A-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description
TVS DIODE 459VWM 740VC DO204AL
Data sheet
P4KE540A-E3/73.pdf
Delivery Services
P4KE540A-E3/73
Comments
    P4KE540A-E3/73 Specifications
    SeriesTransZorb®
    Package / CaseDO-204AL, DO-41, Axial
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageDO-204AL (DO-41)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)513V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp740V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)459V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)540mA