P4SMA300A-M3/5A.pdf
| Series | P4SMA, TransZorb® |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Power - Peak Pulse | 300W |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 285V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 414V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 256V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 730mA |