P6KE600A.pdf
| Series | P6KE |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Type | Zener |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | - |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-204AC (DO-15) |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 570V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 828V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 512V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 750mA |