P6SMAJ7.5ADF
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
P6SMAJ7.5ADF
P6SMAJ7.5ADF
Part Number
P6SMAJ7.5ADF
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC D-FLAT
Data sheet
P6SMAJ7.5ADF.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
P6SMAJ7.5ADF
Comments
    P6SMAJ7.5ADF Specifications
    SeriesSMAJ
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case2-SMD, Flat Lead
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageD-Flat
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)46.5A