PESD15VS1UBF
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD15VS1UBF
PESD15VS1UBF
Part Number
PESD15VS1UBF
Description
TVS DIODE 15VWM 40VC SOD523
Data sheet
PESD15VS1UBF.pdf
Delivery Services
PESD15VS1UBF
Comments
    PESD15VS1UBF Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-79, SOD-523
    Power - Peak Pulse160W
    Operating Temperature150°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency32pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-523
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)17.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)