PESD15VS2UT,215
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD15VS2UT,215
PESD15VS2UT,215
Part Number
PESD15VS2UT,215
Description
TVS DIODE 15VWM 40VC TO236AB
Data sheet
PESD15VS2UT,215.pdf
Delivery Services
PESD15VS2UT,215
Comments
    PESD15VS2UT,215 Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse160W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency32pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageTO-236AB
    Unidirectional Channels2
    Voltage - Breakdown (Min)17.6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)5A (8/20µs)