PESD18VV1BSFYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD18VV1BSFYL
PESD18VV1BSFYL
Part Number
PESD18VV1BSFYL
Description
TVS DIODE 18VWM 16VC DSN0603-2
Data sheet
PESD18VV1BSFYL.pdf
Delivery Services
PESD18VV1BSFYL
Comments
    PESD18VV1BSFYL Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency0.28pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0603-2
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)19V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1A (8/20µs)