PESD1V2Y1BSFYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD1V2Y1BSFYL
PESD1V2Y1BSFYL
Part Number
PESD1V2Y1BSFYL
Description
TVS DIODE 1.2VWM DSN0603-2
Data sheet
PESD1V2Y1BSFYL.pdf
Delivery Services
PESD1V2Y1BSFYL
Comments
    PESD1V2Y1BSFYL Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency0.26pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0603-2
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)3.4V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp-
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)1.2V