PESD24VV1BAX
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD24VV1BAX
PESD24VV1BAX
Part Number
PESD24VV1BAX
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Data sheet
PESD24VV1BAX.pdf
Delivery Services
PESD24VV1BAX
Comments
    PESD24VV1BAX Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency14pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-323
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)25.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A (8/20µs)