PESD24VV2BTR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD24VV2BTR
PESD24VV2BTR
Part Number
PESD24VV2BTR
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC TO236AB
Data sheet
PESD24VV2BTR.pdf
Delivery Services
PESD24VV2BTR
Comments
    PESD24VV2BTR Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency14pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageTO-236AB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)25.5V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.5A (8/20µs)