PESD27VV2BTR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD27VV2BTR
PESD27VV2BTR
Part Number
PESD27VV2BTR
Description
TVS DIODE 27VWM 45VC TO236AB
Data sheet
PESD27VV2BTR.pdf
Delivery Services
PESD27VV2BTR
Comments
    PESD27VV2BTR Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels2
    Capacitance @ Frequency13pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageTO-236AB
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)28V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp45V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)27V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)3A (8/20µs)