PESD36VS1ULSYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD36VS1ULSYL
PESD36VS1ULSYL
Part Number
PESD36VS1ULSYL
Description
TVS DIODE 36VWM 80VC DFN1006BD-2
Data sheet
PESD36VS1ULSYL.pdf
Delivery Services
PESD36VS1ULSYL
Comments
    PESD36VS1ULSYL Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, Telecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-882
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency18pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDFN1006BD-2
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)38.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A (8/20µs)