PESD3V3X1BCSFYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD3V3X1BCSFYL
PESD3V3X1BCSFYL
Part Number
PESD3V3X1BCSFYL
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 3.3VWM 5.5VC DSN0603-2
Data sheet
PESD3V3X1BCSFYL.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PESD3V3X1BCSFYL
Comments
    PESD3V3X1BCSFYL Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency1.1pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0603-2
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)6V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp5.5V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)