PESD3V6Z1BCSFYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD3V6Z1BCSFYL
PESD3V6Z1BCSFYL
Part Number
PESD3V6Z1BCSFYL
Description
TVS DIODE 3.6VWM 4.8VC DSN0603-2
Data sheet
PESD3V6Z1BCSFYL.pdf
Delivery Services
PESD3V6Z1BCSFYL
Comments
    PESD3V6Z1BCSFYL Specifications
    SeriesTrEOS
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency0.45pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0603-2
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)6.8V (Typ)
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp4.8V (Typ)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.6V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)15A (8/20µs)