PESD42VS2UTR
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD42VS2UTR
PESD42VS2UTR
Part Number
PESD42VS2UTR
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 42VWM 95VC TO236AB
Data sheet
PESD42VS2UTR.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PESD42VS2UTR
Comments
    PESD42VS2UTR Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency17pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageTO-236AB
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)46.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp95V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)42V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A (8/20µs)