PESD5V5V1BCSNYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD5V5V1BCSNYL
PESD5V5V1BCSNYL
Part Number
PESD5V5V1BCSNYL
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.2VC DSN0402B
Data sheet
PESD5V5V1BCSNYL.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PESD5V5V1BCSNYL
Comments
    PESD5V5V1BCSNYL Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsTelecom
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case01005 (0402 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels1
    Capacitance @ Frequency8.6pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0402B
    Unidirectional Channels-
    Voltage - Breakdown (Min)-
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)