PESD5Z12,115
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD5Z12,115
PESD5Z12,115
Part Number
PESD5Z12,115
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 12VWM 35VC SOD523
Data sheet
PESD5Z12,115.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PESD5Z12,115
Comments
    PESD5Z12,115 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsEthernet
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-79, SOD-523
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency35pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-523
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)14.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)6A (8/20µs)