PESD6V5C1USFYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PESD6V5C1USFYL
PESD6V5C1USFYL
Part Number
PESD6V5C1USFYL
Description
TVS DIODE 6.5VWM 3VC DSN0603-2
Data sheet
PESD6V5C1USFYL.pdf
Delivery Services
PESD6V5C1USFYL
Comments
    PESD6V5C1USFYL Specifications
    SeriesTrEOS
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0201 (0603 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency0.45pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN0603-2
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)7V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp3V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9A (8/20µs)