PTVS10VZ1USKYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS10VZ1USKYL
PTVS10VZ1USKYL
Part Number
PTVS10VZ1USKYL
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 10VWM 18.2VC DSN1608-2
Data sheet
PTVS10VZ1USKYL.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PTVS10VZ1USKYL
Comments
    PTVS10VZ1USKYL Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Power - Peak Pulse220W
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency500pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN1608-2
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)11.1V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)10V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.5A