PTVS26VS1UR/8X
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS26VS1UR/8X
PTVS26VS1UR/8X
Part Number
PTVS26VS1UR/8X
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SOD123W
Data sheet
PTVS26VS1UR/8X.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PTVS26VS1UR/8X
Comments
    PTVS26VS1UR/8X Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123W
    Power - Peak Pulse400W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123W
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.5A