PTVS26VZ1USKYL
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS26VZ1USKYL
PTVS26VZ1USKYL
Part Number
PTVS26VZ1USKYL
Description
TVS DIODE 26VWM 46VC DSN1608-2
Data sheet
PTVS26VZ1USKYL.pdf
Delivery Services
PTVS26VZ1USKYL
Comments
    PTVS26VZ1USKYL Specifications
    Series
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Power - Peak Pulse200W
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency215pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageDSN1608-2
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)28.9V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.5A