PTVS3V3S1UR/8X
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS3V3S1UR/8X
PTVS3V3S1UR/8X
Part Number
PTVS3V3S1UR/8X
Description
TVS DIODE 3.3VWM 8VC SOD123W
Data sheet
PTVS3V3S1UR/8X.pdf
Delivery Services
PTVS3V3S1UR/8X
Comments
    PTVS3V3S1UR/8X Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-123W
    Power - Peak Pulse350W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-123W
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)5.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp8V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)43.8A