PTVS6V5P1UP,115
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS6V5P1UP,115
PTVS6V5P1UP,115
Part Number
PTVS6V5P1UP,115
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC CFP5
Data sheet
PTVS6V5P1UP,115.pdf
Delivery Services
PTVS6V5P1UP,115
Comments
    PTVS6V5P1UP,115 Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOD-128
    Power - Peak Pulse600W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device PackageSOD-128/CFP5
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)7.22V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)53.6A