PTVS7V5U1UPAZ
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
PTVS7V5U1UPAZ
PTVS7V5U1UPAZ
Part Number
PTVS7V5U1UPAZ
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC 3HUSON
Data sheet
PTVS7V5U1UPAZ.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
PTVS7V5U1UPAZ
Comments
    PTVS7V5U1UPAZ Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case3-PowerUDFN
    Power - Peak Pulse300W
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency-
    Supplier Device Package3-HUSON (2x2)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)8.33V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A