SD24-01FTG
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SD24-01FTG
SD24-01FTG
Part Number
SD24-01FTG
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 24VWM 42VC SOD323
Data sheet
SD24-01FTG.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SD24-01FTG
Comments
    SD24-01FTG Specifications
    SeriesSD, SPA®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-76, SOD-323
    Power - Peak Pulse450W
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency65pF @ 1MHz
    Supplier Device PackageSOD-323
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)-
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42V
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)7A (8/20µs)