SESD0402X1UN-0030-088
Home > All Products > Circuit Protection > TVS - Diodes
SESD0402X1UN-0030-088
SESD0402X1UN-0030-088
Part Number
SESD0402X1UN-0030-088
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Description
TVS DIODE 7VWM 13VC 0402/2DFN
Data sheet
SESD0402X1UN-0030-088.pdf
Category
TVS - Diodes
Delivery Services
SESD0402X1UN-0030-088
Comments
    SESD0402X1UN-0030-088 Specifications
    SeriesAutomotive, AEC-Q101, SESD, SPA®
    RoHSRoHS
    TypeZener
    Part StatusActive
    ApplicationsAutomotive, HDMI
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case0402 (1006 Metric)
    Power - Peak Pulse-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Power Line ProtectionNo
    Bidirectional Channels-
    Capacitance @ Frequency0.3pF @ 3GHz
    Supplier Device Package0402/2DFN (1x0.60)
    Unidirectional Channels1
    Voltage - Breakdown (Min)8.8V (Typ)
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13V (Typ)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V (Max)
    Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A (8/20µs)